Понеділок, 27 липня 2020 13:49

З 1 серпня запускається ринок газу для населення Рекомендовані

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

чого чекати від цих пертурбацій вінничанам, чи зміниться від цього ціна та якість газу, які перспективи ринку газу в нашій області – про це і не тільки в актуальному інтерв’ю з директором ТОВ «Вінницягаз Збут» Василем Сопільником

 З 1 серпня в Україні має запрацювати повноцінний конкурентний ринок газу для населення, а отже, з’являться нові умови газопостачання, про які треба знати споживачам. Василю Олександровичу, про що саме йде мова?

 Сопільник: Ідея вільного ринку для населення полягає в тому, що власники індивідуальних господарств, багатоквартирні будинки, оснащені індивідуальним опаленням, можуть самі вибрати постачальника газу з найкращими умовами. В Європі, де перехід до умов ринку стався давно, такі послуги можна отримати у багатьох компаній, вони конкурують між собою за клієнта. Відкриття ринку газу для населення в Україні є однією з умов співпраці з МВФ. Але цей запуск вільного ринку газу для населення в нашій країні постійно переносився. І не факт, що цього разу не буде знову відтермінування.

На сьогодні ринок газу регулюється положенням про покладання спеціальних зобов'язань(ПСО).Ціна блакитного палива для побутових споживачів визначається за формулою, яка затверджується Кабінетом міністрів. Постачання газу відбувається за схемою: від держкомпанії «Укргазвидобування» через державний холдинг «Нафтогаз України» на регіональні газзбути . А ми безпосередньо продаємо ресурс населенню і обслуговуємо споживачів через свої сервісні центри або онлайн платформи.

Існує думка, що після відкриття ринку, завдяки конкуренції ціни для населення будуть знижуватися? Чи так це?

Сопільник : Вартість газу на ринку не буде сталою величиною і мінятиметься щомісяця. Це стосується і тарифів на опалення. Тобто ціна на газ буде визначатись ринковими механізмами. Після скасовування ПСО ціну щомісяця буде встановлювати кожний постачальник в залежності від того ресурсу, який він сформував під своїх клієнтів.

На сьогодні для побутових споживачів і релігійних організацій ціну на газ регулює держава, згідно з постановою Кабінету міністрів №867. На сьогодні є проблема з ціноутворенням на газ в тому, що ціна визначається лише станом на 22 число місяця, тобто постачальник 22 дні постачає газ, не знаючи яку ціну встановить держава. З відкриттям ринку цю проблему необхідно вирішити. Інакше компаніям не цікаво буде працювати з населенням, оскільки такий розрив у визначенні ціни не дає змоги нормально планувати витрати.

А з чого складається ціна газу ?

Сопільник: Ринкова вартість газу в Україні розраховується на основі імпортного еквіваленту, бо близько третини споживаного газу країна імпортує. За інформацією «Нафтогаз України», сьогодні 70-80% відсотків в ціні газу - це ціна газу на хабі TTF в Нідерландах плюс тариф на транспортування газу в Україну. Таким чином, визначають ціни для українських споживачів торги на європейському хабі, а не конкуренція постачальників газу всередині України.

На сьогодні, торговельна націнка «Вінницягаз Збут» складає всього 2.5% від закупівельної ціни природного газу. Тож при сплаті за газ, дана націнка спрямовується зокрема на друк і доставлення квитанцій, оплату банківської комісії, підтримку цілого ряду необхідних сервісів для онлайн спілкування з клієнтами, зокрема -Особистого кабінету споживача на сайті 104.ua

Говорячи про ціну, хочеться застерегти споживачів, що в гонитві за «дешевою рибкою» можна стати жертвою недобросовісних постачальників газу. На сьогодні в ліцензійному реєстрі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг, міститься 772 компанії, що мають право здійснювати постачання природного газу(на Вінниччині таких зареєстровано близько сотні), але більшість з них є «сплячими» і не ведуть ніякої діяльності, тобто потенційно, після відкриття ринку такі компанії можуть вийти до споживачів з якимось пропозиціями, але чи матимуть вони необхідні сервіси, щоб обслуговувати споживачів?

Якщо говорити про якість газу, чи буде вона різною в різних постачальників?

Сопільник: Однозначно ні. Якого б постачальника природного газу не вибрав споживач, він буде отримувати один той самий газ з газорозподільних мереж. Поясню, весь газ, який в країні видобувається, і який ми імпортуємо, потрапляє в мережі і там змішується. Не можна купити виключно український газ або ж виключно імпортний. Тож незалежно від того, де і як постачальник купував газ, споживач отримуватиме однаковий ресурс.

На вашу думку, які перспективи ринку газу на Вінниччини?

Сопільник: Все залежить від загальнодержавної політики. Скільки б не було гравців на ринку газу, ми маємо думати про кінцевого споживача, щоб він гарантовано був з ресурсом. Щоб всі постачальники могли на рівних умовах за ринковими цінами придбавати ресурс, який видобувається в Україні. Йдеться про рівний доступ усіх постачальників до газу внутрішнього видобутку, а не лише одного гравця в особі НАК « Нафтогаз України». Окрема тема це перехід на енергетичні одиниці, справедливі норми споживання газу.

Але аби все це  відбувалось плавно без хаосу, потрібно доопрацювати всі ринкові механізми. На сьогодні, на жаль, є важливі кроки, які ще не відпрацьовані державою. Немає механізмів розв’язання тих чи інших питань.

Гороскоп

Loading...
Work.ua - работа в Киеве и Украине
WORK.ua - Работа в Украине. У нас найдется работа в Киеве и других городах Украины. Свежие вакансии ведущих компаний. Поиск по резюме.