Вівторок, 24 травня 2022 14:07

Новації законодавства: що контролюють податкові органи під час фактичних перевірок

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Вінницька ДПІ ГУ ДПС у Вінницькій області інформує, що Законом України від 1 квітня 2022 року № 2173-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайною стану», який набрав чинності 16 квітня 2022 року, внесено доповнення до норм Податкового кодексу України

(далі - ПКУ), інших законодавчих актів, та серед іншого розширено повноваження податкових органів на період воєнного стану.

Так, згідно з п. 69.27 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.

Відтепер, податкові органи здійснюють контроль у сфері ціноутворення шляхом проведення фактичних перевірок, крім контролю цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до наданих додаткових повноважень, податкові органи в ході проведення фактичних перевірок здійснюють контроль за:

- дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін;

- дотриманням граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки).

Для забезпечення здійснення контролю у сфері ціноутворення ПКУ передбачено дві додаткові підстави проведення фактичних перевірок:

отримання у встановленому законодавством порядку від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації, що свідчить про

- можливі порушення платником податків законодавства про ціни і ціноутворення;

- отримання письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Необхідно зазначити, що ПКУ не передбачено проведення фактичної перевірки з окремих питань щодо контролю цін та ціноутворення, а тому при її організації та проведенні з підстав визначених п.69.27 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ необхідно досліджувати усі питання, зокрема, дотримання норм з питань регулювання обігу готівки; порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій; наявності ліцензій, свідоцтв; укладення трудового договору; оформлення трудових відносин з працівниками.

Першочергово, при здійсненні аналізу діяльності платників податків на предмет ймовірних порушень законодавства про ціни та ціноутворення, органи ДПС мають звертати увагу на діяльність тих платників податків, які здійснюють торгівлю продовольчими товарами, що мають істотну соціальну значущість, лікарськими засобами та пальним.

Перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341, а саме: крупа гречана, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого сорту, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого сорту), молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча, четвертина тушки курячої), вода мінеральна негазована, масло вершкове жирністю 72,5 відсотка, батон, олія соняшникова рафінована, бензин марки А-92, бензин марки А-95, дизельне пальне.

Цей перелік не є вичерпним. Контролю за цінами та ціноутворенням підлягають усі товари та послуги, по яким передбачено їх державне регулювання.

Звертаємо увагу, якщо платник податків не погоджується з виявленими під час фактичної перевірки порушеннями законодавства про ціни і ціноутворення, він надсилає свої зауваження до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Таким чином, податкові органи не розглядають зауваження платників податків щодо виявлених у ході фактичної перевірки порушень законодавства про ціни і ціноутворення.

Згідно з пунктом 2і розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21 червня 2012 року № 5007-УІ «Про ціни і ціноутворення» (зі змінами) (далі - Закон № 5007) рішення про застосування адміністративно- господарських санкцій мають право приймати відповідні уповноважені органи, визначені статтею 16 цього Закону, на підставі актів, складених за результатами фактичних перевірок, проведених податковими органами.

Статтею 16 Закону № 5007 передбачено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінам, а також  інші органи, визначені законом.

Враховуючи що уповноваженим органом на прийняття рішень про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення у сфері ціноутворення є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба), матеріали фактичних перевірок разом із документами, що підтверджують порушення, необхідно направляти до її територіальних органів.

Відповідно до ст. 20 Закону № 5007 до суб’єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарській санкції, зокрема, за:

- порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необгрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необгрунтовано одержаної виручки;

- надання уповноваженим органам недостовірних відомостей - штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи, що вартість деяких товарів, зокрема, продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значущість, лікарських засобів та пального суттєво впливає на добробут населення, особливо в напружених умовах воєнного стану, ДПС вважає контроль за цінами одним з пріоритетних напрямків роботи органів ДПС на сьогодні.

Податківцями постійно здійснюється моніторинг скарг та звернень громадян щодо порушення законодавства в частині здійснення розрахунків та регулярно проводиться обстеження об’єктів торгівлі. Тому, громадяни можуть інформувати про порушників за телефоном гарячої лінії ДПС України 0-800-501-007, або Головне управління ДПС у Вінницькій області за телефоном 067-358-39-03.